Odbudowa zębów (protetyka)

Odbudowa zębów (protetyka)

OPIS USŁUGI

LECZENIE PROTETYCZNE polega na trwałej i kosmetycznej odbudowie uszkodzonych zębów lub odtworzeniu brakujących zębów.
Współcześnie w tej dziedzinie stomatologii kładzie się szczególny nacisk na odtworzenie pięknego uśmiechu, dzięki czemu podnosimy komfort pacjenta i radość z życia

Problem braków zębowych dotyczy osób w różnym wieku. Brak nawet pojedynczego zęba może mieć trwałe i poważne następstwa, często początkowo niezauważalne i dopiero widoczne po wielu latach.

Następstwami utraty zębów są:

  • przemieszczenia zębów,
  • przechylenia zębów,
  • zanik kości,
  • przeciążenia zębów,
  • rozrost języka,
  • starcie zębów.

Ponadto dla pacjenta ‘protetycznego’ ważny jest estetyczny aspekt utraty zębów.

Przygotowanie pacjenta

Zanim przystąpimy do leczenia protetycznego należy pacjenta odpowiednio zdiagnozować, wysłuchać jego oczekiwań a następnie zaplanować leczenie.

  1. Pierwszym krokiem jest wykonanie rtg pantomograficznego dzięki czemu możemy określić stan zębów pod kątem próchnicy oraz przyzębia i jego umocowania w kości. Na tym etapie jest podejmowana decyzja o tym jak ma wyglądać przyszła praca protetyczna. Następnie jeśli to konieczne są przeprowadzane ekstrakcje zębów.
  2. Drugi krok to higienizacja, w celu usunięcia złogów nazębnych oraz instruktaż higieny jamy ustnej.
  3. Kolejnym etapem jest wyleczenie ubytków próchnicowych oraz ewentualne leczenie kanałowe zębów.

Jakich protez używamy?

W naszym gabinecie stosujemy szereg rozwiązań protetycznych, które można podzielić na dwie grupy:

  • PROTEZY RUCHOME
  • PROTEZY STAŁE

Różnica pomiędzy tymi uzupełnieniami polega na sposobie umocowania w jamie ustnej.

Protezy ruchome są wyjmowane z jamy ustnej co stanowi ich główną wadę i powoduje duży dyskomfort u pacjenta.
Protezy stałe są trwale umocowane w jamie ustnej pacjenta , nie można ich samodzielnie usunąć dzięki czemu dają duży komfort pacjentowi.

Protezy ruchome

Wśród protez ruchomych wyróżniamy:

  • Protezy akrylowe wykonane z akrylu, czyli różowego plastiku , Są stosowane w przypadkach bezzębia , lub dużych braków zębowych.
  • Protezy akrylowe uciskając błonę śluzową powodują zaniki kości oraz zmiany zapalne śluzówki.
  • Protezy szkieletowe (metalowo-akrylowe)-stosowane w przypadku braków częściowych. Opierają się na pozostałych zębach własnych pacjenta, nie obciążając jak w przypadku protez szkieletowych błon śluzowych pacjenta. Jest to zalecana alternatywa dla protez akrylowych częściowych, która nie działa destrukcyjnie na błonę śluzową i pozostałe zęby pacjenta.

Do zakotwiczenia protez szkieletowych stosuje się czasami elementy takie jak zatrzaski, zasuwy, belki, korony teleskopowe. Są to tak zwane prace kombinowane. Te elementy zakotwiczają protezę dzięki czemu jest dużo stabilniejsza,i nie ma ryzyka wypadania podczas posiłku. Dodatkowo stosowanie tzw attachmentów czyli zatrzasków, zasuw poprawia estetykę pracy protetycznej gdyż unikamy klamer widocznych w strefie estetycznej.

Innym typem protezy ruchomej są protezy overdenture czyli nakładkowe. Protezy te wykorzystują korzenie zębów lub implanty do ich zakotwiczenia uzyskując większa przyczepność w jamie ustnej a co za tym idzie zwiększając komfort ich użytkowania.

Protezy stałe

Do protez stałych zaliczamy:

  • wkłady koronowo-korzeniowe,
  • licówki,
  • inlay,
  • onlay oraz korony i mosty.

Wkłady koronowo-korzeniowe – używane do zębów leczonych kanałowo które są bardzo zniszczone . Dzielimy je na indywidualne i standardowe.
Wkłady indywidualne są wykonywane przez technika dentystycznego po uprzednim przygotowaniu zęba ma podstawie wycisku wysyłanego do laboratorium . Wkłady standardowe mogą być metalowe lub wykonane z włókna szklanego . Wykonywane są przez producenta , w rożnych rozmiarach i kształtach i dobierane podczas wizyty do kształtu opracowanego zęba

Licówki– to cienkie płytki wykonane z porcelany lub kompozytu. Wykonywane są w celu poprawy wyglądu zęba -dzięki nim potrafimy zamaskować przebarwienia,odbudować fragment zęba lub poprawić kształt. Wymagają minimalnej preparacji zęba w obrębie szkliwa i są przyklejane za pomocą cementów .
Inlay/onlay czyli wkłady koronowe , odbudowujące rozległe ubytki zębów przedtrzonowych i trzonowych. Wykonywane są z kompozytu, porcelany lub stopów metali. Wykonywane są na dwóch wizytach w gabinecie

Korony- to pojedyncze uzupełnienia protetyczne odbudowujące koronę zęba. Dzięki nim odbudowujemy brak zęba lub zniszczona koronę zęba, poprawiamy kształt i kolor zęba. Korona stanowi tez element mostu uzupełniającego braki zębowe oraz można za jej pomocą odbudować brak zęba na implancie.

Korony są wykonywane z rożnego rodzaju -korony metalowe, akrylowe, porcelanowe na podbudowie metalowej, porcelanowe na podbudowie z tlenku cyrkonu. Korony wykonywane na podbudowie z tlenku cyrkonu są uzupełnieniami wysoce estetycznymi, cieszącymi się rosnąca popularnością wśród pacjentów. Dodatkowym ich atutem jest brak obecności metalu.

Mosty– to uzupełnienia protetyczne odbudowujące brak jednego lub kilku zębów. Warunkiem wykonania mostu są odpowiednie filary sąsiadujące z luką zęba. Filary są to zdrowe zęby, które muszą mieć odpowiednie przyzębie i być solidnie umocowane w kości. Filar mostu protetycznego jest często porównywany do filara mostu na rzece -musi być on odpowiednio umocowany aby wytrzymać konstrukcje. Czasami, jeśli są do tego odpowiednie warunki kostne filarem mostu są implanty, czyli śruby wszczepione w kość imitujące korzeń zęba.

Mosty również mogą być wykonywane z różnych tworzyw -metalowe, porcelanowe na podbudowie metalowej, porcelanowe na podbudowie z tlenku cyrkonu.

KOSZT ODBUDOWY ZĘBÓW