Chirurgia zębowa i implantoprotetyka
OPIS USŁUGI
IMPLANTOPROTETYKA to gałąź stomatologii łącząca protetykę z implantologią. Zajmuje się ona odbudową utraconych zębów w oparciu o implanty zębowe.
Implanty zębowe czyli wszczepy to śruby które zastępują korzeń zęba. Implanty mają rożne rozmiary, kształty i mogą mieć rożnie modyfikowana powierzchnie. Wykonywane są z tytanu który jest metalem obojętnym dla organizmu i nie ma wpływu na zdrowie ,Zastosowanie implantów jest rozwiązaniem alternatywnym dla tradycyjnej protetyki a rozwiązania protetyczne oparte na implantach pozwalają uniknąć np. protez całkowitych.
Proces odbudowy zębów
Pierwszym etapem implantacji jest zaplanowanie zabiegu i rozmowa z pacjentem pod kątem jego oczekiwań.
Zabieg planujemy w oparciu o rtg pantomograficzne oraz tomografie komputerową, dzięki czemu możemy z dużą precyzją zaplanować leczenie. Ważna jest ocena ilości i jakości tkanki kostnej jak również ocena tkanek miękkich.Implanty zębowe maja rożne rozmiary (średnice i długość ) które dobieramy indywidualnie do warunków panujących w jamie ustnej.
Istotne jest przeprowadzenie dokładnego wywiadu z pacjentam. Wywiadu ogólnego ze względu na to iż niektóre choroby ogólnoustrojowe są przeciwwskazaniem ( z reguły czasowym ) do przeprowadzenia zabiegu implantacji .Rozmowa z pacjentem jest tez niezwykle ważna pod kątem planowanej pracy protetycznej i oczekiwań pacjenta.
Następny etap to zabieg wprowadzania implantu ,który jest wykonywany w znieczuleniu miejscowym.Jest to zabieg całkowicie bezbolesny i przeprowadzany w jałowych warunkach by zminimalizować ryzyko powikłań. Pacjent po zabiegu dostaje listę zaleceń a my w razie wątpliwości pozostajemy do dyspozycji pacjenta w każdej chwili.Po zabiegu może pojawić się bolesność, niewielki obrzęk, siniak co zwykle jest porównywalne do stanu po usunięcia zęba.
W przypadku gdy jest odpowiednia, wystarczająca ilość kości zabieg jest przeprowadzany jednoetapowo, czyli implant zębowy jest wprowadzany na jednej wizycie.
Jeżeli jednak jest niedostateczna ilość kości stosujemy tzw sterowana regeneracje kości czyli wprowadzamy materiał kościozastępczy w miejsce ubytku kostnego i pokrywamy go specjalna błona -membraną aby się nie wydostał i następnie zaszywamy dziąsłem. Materiał kościozastępczy przerasta naturalna, własna kością a membrana czyli błona ulega po pewnym czasie resorpcji czyli wchłonięciu. Po upływie minimum 12 miesięcy można przeprowadzić zabieg implantacji.
W regeneracji kości przy zabiegach implantologicznych (ale również w innych zabiegach chirurgii stomatologicznej lub periodontologii) coraz bardziej popularne jest zastosowanie osocza bogatopłytkowego i fibryny bogatopłytkowej. Te frakcje krwi uzyskuje się dzięki odwirowaniu w specjalnej wirówce medycznej podczas odpowiedniego protokołu wirowania. Czynniki wzrostu i mezenchymalne komórki macierzyste zawarte w krwi maja duże zalety podczas stosowania ich przy zabiegach chirurgicznych (w tym implantologicznych).
Te zalety to:
- przyśpieszone procesy regeneracyjne oraz procesy gojenia się,
- odbudowa tkanek miękkich,
- odbudowa ubytków kostnych,
- pobudzanie mikrokrążenia i tworzenie nowych naczyń krwionośnych,
- zmniejszenie dolegliwości bólowych.
Następnym etapem implantacji jest okres gojenia, który trwa średnio 3-6 miesięcy podczas których ma nastąpić zrośniecie implantu z kością czyli osteointegracja.
Po ukończeniu przewidywanego okresu gojenia wykonujemy zdjęcie punktowe- kontrolne dzięki któremu możemy ocenić czy nastąpiło przyjęcie i zrośniecie implantu z kością czyli tzw osteointegracja. Po wgojeniu implantu możemy przystąpić do ostatniej fazy – fazy protetycznej.
Jeżeli osteointegracja przebiegła prawidłowo odsłaniamy implant i na okres 1-3 tygodni zakładamy śrubę gojącą która pozwala na prawidłowe ukształtowanie tkanek miękkich wokół implantu.
Rozwiązania protetyczne na implantach są różne w zależności od potrzeby pacjenta oraz warunków panujących w jamie ustnej.
W przypadku braku pojedynczego zęba -jest to bardzo dobre rozwiązanie, które pozwala na oszczędzenie sąsiadujących zębów. Zęby te nie są szlifowane pod most ,ponadto odciążającje przywracamy naturalne równomierne rozłożenie sil działających na kości .
W przypadku braku kilku zębów rozwiązaniem optymalnym jest wprowadzenie implantów i wykonanie mostów na implantach. Umożliwia to unikniecie szlifowania zębów, jak w przypadku konwencjonalnych mostów. Rozwiązanie to zapobiega również zanikom kości oraz pacjent unika protezy wyjmowanej czyli ruchomej.
Kolejnym rozwiązaniem na implantach są protezy całkowite zakotwiczone na implantach. Jest to praktyczne rozwiązanie umocowania ruchomej protezy już dwóch implantach. Proteza jest mocowana do implantu za pomocą zatrzasku dzięki któremu pacjent odczuwa komfort gdyż jest ona stabilna na podłożu.
Dzięki implantom i nowoczesnym rozwiązaniom implantoprotetycznym pacjent może cieszyć się naturalnym uśmiechem i uzyskać komfort użytkowania prac protetycznych.